MENU

Spotkanie integracyjne - klasa IV b Rocznica wejścia Polski do UE "Święty Jan Paweł II Bliski" VI Forum Młodych Ekologów III Międzynarodowe Targi Książki – Białystok 2014 ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ III "Jesień Talentów. Z inspiracji Księdza Jana" Jasełka 2013 XXI KONKURS SZOPEK Szkolne Anioły w Orszaku Trzech Króli Szkolne Koło Caritas Życzenia wielkanocne dla kolegi z Niemiec Kraje niemieckojęzyczne poznajemy, zaprezentować Wam je chcemy Wiosenny Przegląd „Dwójkowych” Talentów

Aktualności

ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

„Jestem zaskoczony waszą dobrocią”

Tak napisał ks. Roman Wortolec – z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w odpowiedzi na udział   Rady Pedagogicznej ze  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w projekcie  Adopcji na Odległość. Nasza pomoc już po raz drugi trafiła do  Zambii . Zakonnicy  prowadzą tu trzy główne dzieła:

  • Szkołę techniczno-zawodową (nauka trwa 2lata). Działy: murarka, stolarka, obróbka metalu, krawiecki, ogrodniczy, komputerowy.
  • Oratorium, które  gromadzi dziennie około stu, a w weekendy nawet do dwustu młodych ludzi z miasta i okolic. Młodzież zrzeszona jest w klubach: piłki siatkowej, nożnej, koszykówki, grupy akrobatycznej, grupy teatralnej.
  • Sobotnią „Szkołę Michała Magone”. Ponad 200 dzieci przychodzi, by uczyć się, bawić i zjeść obiad.

 

Ważne wydarzenia roku 2013 w Zambii to:

-   wywiercenie studni głębinowej dla misji w Mansa;

- wyświęcenie na diakona podopiecznego programu Adopcji na odległość kleryka Macariousa Mpundu z Kabwe przez salezjańskiego biskupa diecezji Kabwe Clementa Mulenga;

- złożenie ślubów zakonnych pod koniec lipca 201roku przez  trzech kolejnych kleryków objętych pomocą edukacyjną, w tym jedenego z Zambii – Alphoncjiusa Hamweete.

Adopcja grupowa polega na finansowaniu kształcenia grupy młodzieży lub  dzieci będących na danej placówce misyjnej. Wpłacane przez ofiarodawców pieniądze są przeznaczone przede wszystkim na wyposażenie uczniów w podręczniki i przybory szkolne oraz zapewnienie odpowiedniego zaplecza umożliwiającego kształcenie. W niektórych placówkach konieczny jest zakup swetrów, butów, koców czy mundurków szkolnych, w innych żywności i podstawowych środków higieny osobistej. Często niezbędne jest również wspieranie rodziny ucznia. Adopcja grupowa w porównaniu z imienną nie wymaga tak wielu formalności. Pomoc udzielana w ten sposób szybciej dociera do potrzebujących. Jest powszechniejsza i skuteczniejsza. Zapobiega niebezpieczeństwu zawłaszczania dziecka czy też niezdrowym podziałom wśród dzieci.

Program "Adopcji na odległość” ruszył w kwietniu 2001 roku pod hasłem: Dajmy dziecku szansę nauki. W 2008 roku został przekształcony w adopcję grupową, która polega na wspieraniu konkretnej placówki misyjnej. Obecnie program wspiera   młodych ludzi z 23 krajów świata z 4 kontynentów. Za pośrednictwem Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego -  wg danych szacunkowych programem "Adopcja na odległość" obejmujemy 55 placówek misyjnych.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
    15-893 Białystok ul.Bohaterów Monte Cassino 25
  • 857 420 304

KALENDARZ

Rozpoczęcie  zajęć: 1 września 2021r.

Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2021r.

Ferie zimowe: 24 stycznia - 6 lutego 2022r.

Wiosenna przerwa świąteczna: 14 - 19 kwietnia 2022r.

Zakończenie  zajęć: 24 czerwca 2022r. 
 
Dni wolne od zajęć edukacyjnych: 
15 października 2021r.
12 listopada 2021r.
7 stycznia 2022r.
2 maja 2022r.
24, 25, 26 maja 2022r. (egzaminy)
17 czerwca 2022r.