MENU

Spotkanie integracyjne - klasa IV b Rocznica wejścia Polski do UE "Święty Jan Paweł II Bliski" VI Forum Młodych Ekologów III Międzynarodowe Targi Książki – Białystok 2014 ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ III "Jesień Talentów. Z inspiracji Księdza Jana" Jasełka 2013 XXI KONKURS SZOPEK Szkolne Anioły w Orszaku Trzech Króli Szkolne Koło Caritas Życzenia wielkanocne dla kolegi z Niemiec Kraje niemieckojęzyczne poznajemy, zaprezentować Wam je chcemy Wiosenny Przegląd „Dwójkowych” Talentów

Aktualności

Jasełka 2013

* * *

Jasełka w naszej szkole od kilku lat mają charakter ekumeniczny. Występują w nich obok siebie uczniowie wyznania katolickiego i prawosławnego. Uczniowie klasy III a pod kierunkiem p. Anny Gołębiewskiej ukazali nam sceny: budzenia pasterzy przez aniołów, wędrówkę ku stajence za gwiazdą, składnie darów przez trzech mędrców ze Wschodu oraz przez  dzieci. Oprawą muzyczną – przygotowaniem kolędniczego chóru  zajęły się p. Izabela Zielińska i  p. Agnieszka Domańska. Chór śpiewających Aniołów utworzyli uczniowie klas: III a, V a, V b i VI b. Grupę prawosławnych kolędników z gwiazdą przygotowała p. Helena Dobosz. Pani Anna Gołębiewska była autorką przepięknej scenografii nawiązującej do tradycji umieszczania stajenki  w  leśnych ostępach znajdujących się tuż za wsią. Koordynatorem była p. Marianna Jankowska.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym na stronie naszej szkoły.

* * *

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za ich uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki. W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze. (por.wikipedia)

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
    15-893 Białystok ul.Bohaterów Monte Cassino 25
  • 857 420 304

KALENDARZ

Rozpoczęcie  zajęć: 1 września 2021r.

Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2021r.

Ferie zimowe: 24 stycznia - 6 lutego 2022r.

Wiosenna przerwa świąteczna: 14 - 19 kwietnia 2022r.

Zakończenie  zajęć: 24 czerwca 2022r. 
 
Dni wolne od zajęć edukacyjnych: 
15 października 2021r.
12 listopada 2021r.
7 stycznia 2022r.
2 maja 2022r.
24, 25, 26 maja 2022r. (egzaminy)
17 czerwca 2022r.