Szkolne Koło Caritas

2020/2021

 

Szkolne Koło Caritas "Kromka chleba"

 

Opiekun koła: p. Marianna Jankowska,


Woreczek ryżu 2021

Koło Misyjne przy Szkole Podstawowej nr 2 imienia Ks. Jana Twardowskiego w Białymstoku zaprasza do włączenia się w program Jałmużny Wielkopostnej razem z Franciszkańskim Sekretariatem Misyjnym w Gdyni i  franciszkańską Fundacją „Tworzyć Miłością”.
Akcja  „Woreczek ryżu” organizowana jest przez Franciszkanów już po raz dziesiąty. Teraz może stać się także Twoim udziałem!  Tegorocznej akcji dobroczynnej towarzyszy hasło: "Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20, 35).

    

Według ONZ każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód, w tym ponad 100 mln chronicznie. Dla wielu 100 g ryżu to jedyny posiłek w ciągu dnia.
Zebrane podczas akcji ofiary zostaną przeznaczone na pomoc ubogim dzieciom w Kenii i Ekwadorze, gdzie posługują misjonarze franciszkańscy z gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana. 
Dzięki akcji "Woreczek ryżu" prowadzimy całoroczny program dożywiania, pomagamy w budowach czy wyposażaniu szkół, internatów, sierocińców. Wysyłamy lekarzy z pomocą medyczną dzieciom, wyposażamy przychodnie i ośrodki zdrowia, a także wspieramy wiele innych projektów skierowanych do najmłodszych.

W Kenii i Ekwadorze problem niedożywienia jest bardzo realny i narasta podczas długotrwałej suszy, ale też przez konflikty międzyplemienne, ataki terrorystyczne czy złą dystrybucję środków. 

Zbiórka nagłaśniana jest szczególnie w okresie Wielkiego Postu, który sprzyja pracy nad sobą i motywuje do uczynków miłosierdzia. Dlatego dla chrześcijan włączających się w nią, akcja posiada trzy wymiary:
1.    Postu – w wybranym dniu WORECZEK RYŻU staje się dla nas, jeżeli to możliwe, jedynym posiłkiem;
2.    Jałmużny – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki składamy jako ofiarę na potrzebujących;
3.    Modlitwy – wspominamy w modlitwie ubogich, głodnych i cierpiących.
W ten sposób darczyńca staje się niejako jedno z obdarowanym, łącząc się w bólu głodu i na modlitwie.


„Napisz kolego list do chorego”

 

W roku 2021 Światowy Dzień Chorego przypada na 11 lutego (czwartek)

Święto chrześcijańskie, obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.  Niektórzy twierdzą, że ustanowienie Dnia Chorych miało związek z chorobą Parkinsona, która zdiagnozowana została u papieża  Jana Pawła II w 1991 roku. Już 7 lat wcześniej, 11 lutego w 1984 roku papież napisał list apostolski „Salvifici Doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia. Kościół zachęca do wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie – niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w akcję „Napisz kolego, list do chorego. Przygotowane listy, kartki z życzeniami, laurki zbierane będą do końca lutego (do pudełka w przedsionku szkoły lub do p. Marianny J.) następnie zostaną przekazane do wybranego przez wolontariuszy szpitala w Białymstoku.


Fundacja na rzecz osób Niewidomych i Niepełnosprawnych "Pomóż i Ty!" dziękuje Szkolnemu
Kołu Caritas za pomoc w rozprowadzeniu kart - cegiełek. Zestaw kart zawierających pomocne informacje w nauce różnych szkolnych przedmiotów został zakupiony przez uczniów szkoły.
   Zebrane przez uczniów środki zasiliły konto niepełnosprawnego Błażeja, który potrzebuje specjalistycznego roweru "Orbitrek" wspomagającego rehabilitację w domu. Całkowity koszt roweru to 10000 zł. 
W imieniu naszych podopiecznych dziękujemy!

   

Informacja dotycząca tygodnia misyjnego

 


 

 

 

list_do_dzieci.pdf

milion_dzieci_modli_sie_na_rozancu_-_ulotka.pdf

milion_dzieci_modli_sie_na_rozancu.pdf

plakat_Milion_dzieci_modli_sie_na_rozancu.pdf


Witajcie po długich wakacjach.

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniach „Szkolnego Koła Caritas”. Pierwsze spotkanie w poniedziałek 14 września o godz. 11.25 w Sali nr 1. PILNE!

 

 Sytuacja pandemiczna utrudnia nam  udział w zaplanowanych akcjach. Ogólnopolska zbiórka żywności  odbędzie się 25-26 września 2020 roku niestety bez udziału wolontariuszy.

Na terenie sklepów PSS i „Biedronek” w Białymstoku zostaną ustawione kosze z logo „Caritas”. Liczymy że nasi darczyńcy pomimo naszej – Wolontariuszy nieobecności nie pozostaną obojętni  na potrzeby ubogich. Serdecznie dziękujemy za dotychczasową pomoc . 


Już  28 września 2020 o godzinie 15.00 Szkolne Koło Caritas „Kromka chleba” zaprasza pod Pomnik Smoleński przy kościele św. Rocha w Białymstoku.

W rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, już po raz 13 spotykamy się by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego.

28 września o godzinie 15.00 zapraszamy do modlitwy wszystkich, nawet z najdalszych zakątków naszego globu, by stanąć na ulicy, przed swoim domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem, i połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić wraz z nami Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Dla świata nic nie znaczący kwadrans, dla Boga wielkie wołanie grzeszników.

Pragniemy poinformować!

Od 21 marca zainicjowaliśmy codzienną międzynarodową modlitwę ,,Koronka w Każdym Domu’’ na oddalenie koronawirusa. Mieszkańcy już z 2500 miast z różnych stron świata modlą się z nami codziennie o godz.15.00. Cały czas napływają nowe zgłoszenia. Modlitwa trwać będzie aż do zakończenia pandemii.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
    15-893 Białystok ul.Bohaterów Monte Cassino 25
  • 857 420 304

KALENDARZ

Rozpoczęcie  zajęć: 4 września 2023r.

Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2023r.

Ferie zimowe: 22 stycznia - 4 lutego 2024r.

Wiosenna przerwa świąteczna: 28 marca  - 2 kwietnia 2023r.

Zakończenie  zajęć: 21 czerwca 2024r. 
 
Dni wolne od zajęć edukacyjnych: 
13 października 2023r.
2, 3 listopada 2023r.
2 maja 2024r.
14, 15, 16 maja 2024r. (egzaminy)
31 maja 2024r.