Comenius

         

 

PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI

Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie"(LLP) – Comenius dokonała oceny raportów końcowych z realizacji Partnerskich Projektów Szkół, a najlepszym z nich przyznała „status przykładu dobrej praktyki”. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż zrealizowany w naszej szkole projekt „My Blue Marble: playing through time” znalazł się w tym elitarnym gronie najlepszych projektów zrealizowanych w latach 2011 – 2013.

W roku szkolnym 2011/2012 przystąpiliśmy do realizacji projektu "My Blue Marble: playing through time"  - w ramach programu Life Long Learning „Uczenie się przez całe życie” - COMENIUS.


W projekcie naszymi partnerami są szkoły z:

- Istambułu w Turcji

- Mulle we Francji

- Benidorm w Hiszpanii

- Londynu w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.


Tematem naszego projektu są tradycyjne dla naszego obszaru kulturowego gry, zabawy i zabawki. Będziemy uczyli się nawzajem tradycyjnych dla danego narodu zabaw i poszukiwali cech wspólnych oraz różnic pomiędzy kulturami naszych narodów.

Zajmowanie się własnym stylem życia i komunikowanie o tym innym oraz dyskutowanie o pracach rówieśników z zagranicy będzie punktem wyjścia do lepszego zrozumienia własnego stylu życia i szacunku dla innych kultur. Pozwoli również doskonalić języki obce.

Koordynatorem projektu z ramienia naszej szkoły jest pani Halina Puchalska - nauczycielka języka angielskiego.

Zapraszamy na stronę internetową naszego projektu:

http://www.mybluemarble.net

 

Zapraszamy do zapoznania się z dziennikiem dokumentującym wszystkie zrealizowane podczas realizacji projektu działania:

DIARY.pdf 

 

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

 

Tydzień Brytyjski

W dniach 17 – 21 czerwca 2013 r. zorganizowaliśmy w naszej szkole Tydzień Brytyjski. Przez cały tydzień uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście odwiedzający szkołę mieli okazję oglądać prezentację materiałów i zdjęć z naszej wizyty w szkole w Brampton Primary School w Londynie oraz słuchać brytyjskiej muzyki. Członkowie Klubu Comenius zaprosili również do udziału w konkursie: każdy uczeń, który rozpoznał na prezentowanych zdjęciach co najmniej trzy zabytki Londynu, otrzymywał nagrodę. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie klas IV – VI oglądali filmy o Jasiu Fasoli oraz „The Wrong Trousers” w wersji oryginalnej. 

                                                            

Wizyta w Londynie

W niedzielę 9 czerwca 2013 r. w samo południe na lotnisku w Londynie powitali nas uczniowie, nauczyciele i rodzice z Brampton Primary School. Pól godziny przed nami do Londynu przylecieli nasi przyjaciele z Benidorm (Hiszpania), w związku z czym powitanie było jeszcze bardziej radosne.

W poniedziałek 10 czerwca na boisku szkolnym powitali nas wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły goszczącej.  W ich towarzystwie udaliśmy się do auli, gdzie odbyło się oficjalne powitanie z dyrekcją szkoły. Koordynator projektu oraz Pani dyrektor przywitali nas miłymi słowami, a my wręczyliśmy im prezenty od dyrekcji naszych szkół. Uczniowie „dwójki” przekazali list od naszej Pani Dyrektor oraz „Jaśka z Biedronką”.Następnie uczniowie i nauczyciele obejrzeli budynki szkolne, jakże inne od dotychczas nam znanych. Szkoła naszych brytyjskich partnerów to bardzo duża szkoła ze stuletnią tradycją. Obejrzeliśmy sale lekcyjne w starej części szkoły oraz bardzo nowoczesną bibliotekę i komfortową czytelnię w nowej jej części. Po lunchu wszystkie dzieci wzięły udział w warsztatach wykonywania zabawek – od czujnym okiem pani Chu wykonaliśmy kalejdoskop. Po zajęciach w szkole udaliśmy się na wycieczkę do centrum Londynu. Podczas rejsu łodzią po Tamizie uczniowie i nauczyciele mieli okazję zobaczyć na żywo wiele przepięknych zabytków Londynu, które do tej pory znaliśmy tylko ze stron naszych podręczników do języka angielskiego.  

We wtorek 11 czerwca  spotkaliśmy się z merem gminy London Borough. Mer opowiedział nam o swojej pracy i o tym wszystkim, co działo się w dzielnicy New Ham podczas Olimpiady w 2012 roku. Z uczniami i nauczycielami spotkał się też młody mer – przedstawiciel młodzieży w gminie. Po wspólnym lunchu udaliśmy się w rejs łodzią do Parku Olimpijskiego. Obejrzeliśmy, między innymi, znicz olimpijski i stadion.Po powrocie wszyscy uczniowie fantastycznie bawili się w znane wszystkim gry i zabawy w parku przy szkole.

Środa 12 czerwca to najbardziej ekscytujący dzień, na który wszystkie dzieci czekały najbardziej. Spędziliśmy go w Legolandzie. Najpierw były warsztaty wykonywania zabawek. Uczniowie, podzieleni w pary, mieli za zadanie zbudować jak najszybszy samochodzik. Na to zadanie przeznaczono 20 minut. Po upływie wyznaczonego czasu, wszystkie auta stanęły do zawodów. Drogą eliminacji wybrano najszybsze autko. Zwycięzcami okazały się dwie dziewczynki z Polski: Ania i Małgosia (z niewielką pomocą pani Matwiejczyk). Po emocjach konstruowania był czas na zabawę i zwiedzanie Legolandu. Wszyscy wracaliśmy do Londynu pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Czwartek 13 czerwca spędziliśmy na oglądaniu starych i nowych zabawek. Przed południem odwiedziliśmy muzeum Dzieciństwa i Zabawy, gdzie dzieci wzięły udział w zajęciach „Toys on a Timeline”, podczas których dowiedziały się jak zmieniały się zabawy i zabawki dziecięce na przestrzeni dziejów. Po lekcji historii udaliśmy się do największego na świecie sklepu z zabawkami Hamleys. Do tej pory o siedmiu piętrach pełnych maskotek, pluszaków i itp. czytaliśmy tylko na kartach naszego podręcznika. To, co zobaczyliśmy na żywo, przerosło nasze wyobrażenia.

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień naszej wizyty. Spędziliśmy go w szkole naszych partnerów. Rano nauczyliśmy się grać w tradycyjną angielską grę „Capture the flag”. Następnie wzięliśmy udział w lekcji historii z klasą 4 na temat „Choroby w czasach Tudorów”. Było to dla naszych dzieci i nauczycielek szczególne doświadczenie, ponieważ dzieci brytyjskie nie korzystają z podręczników!!! Po omówieniu celów lekcji, nauczycielka poleciła uczniom odnaleźć odpowiedzi na zgromadzone wcześniej pytania w Internecie. Asystentka nauczyciela rozdała laptopy, a uczniowie podzieleni na grupy przystąpili do pracy. Polskie dziewczynki również aktywnie włączyły się do pracy swoich grup.

I to już prawie koniec naszej wizyty. Po południu uczniowie z Brampton przygotowali apel kończący naszą wspólną przygodę. Przedstawiciele szkół goszczących otrzymali Oskary za udział w projekcie – prezent od dyrekcji brytyjskiej szkoły. Po oficjalnej części spotkania zaproszono nas na grilla oraz do wspólnej zabawy na boisku szkolnym.

Był to ostatni dzień naszego pobytu w Londynie. Żegnaliśmy się z żalem, że tak szybko minęły te dni. Będziemy je jeszcze długo wspominać i zawsze pamiętać wspaniałą gościnę naszych brytyjskich partnerów.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wizytę w zakładce: Album fotograficzny.

 

Szkolne Mistrzostwa Gry w Chińczyka

Klub Comenius zorganizował Szkolne Mistrzostwa Gry w Chińczyka. Rozgrywki odbywały się w ramach realizowanego w szkole projektu "MY Blue Marble: playing through time". Oprócz uczniów wszystkich klas 1 - 6, do gry zaprosiliśmy nauczycieli i rodziców. W dniu 16 maj 2013 r. odbyły się rozgrywki finałowe, w których wzięło udział po czworo uczniów z klas 1-3 i 4-6, ośmioro rodziców i pięć nauczycielek. Po bardzo pasjonujących zmaganiach, Mistrzem Szkoły w 2013 roku została pani Ewa Mieleszkiewicz - przedstawiciel nauczycieli. Gratulujemy!!!

 

Teatrzyk kukiełkowy "Three Billy Goats"

Od zawsze dzieci uwielbiały przygotowywać i oglądać teatrzyki kukiełkowe. Z okazji Dnia Otwartego Szkoły członkowie Klubu Comenius przygotowali i zaprezentowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie o trzech głodnych koziołkach.

 

Opowiadanie o zabawce

W listopadzie 2012 r. ogłosiliśmy Szkolny Konkurs na Opowiadanie o Zabawce. Konkurs skierowany był do uczniów klas III - VI, a zadanie polegało na napisaniu, w języku angielskim, opowiadania o przygodach dowolnej zabawki. Na konkurs wpłynęło 14 prac, które zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III i klasy V - VI. Wszystkie opowiadania zostały opracowane w postaci eksiążki dostępnej pod adresem: http://www.flipsnack.com/9D99BFBA9F7/ftu8vays  A oto wyniki:

Kategoria klas III:

I miejsce: Weronika Radziejewska, kl. III a

II miejsce: Amelia Barszczewska, kl. III a

III miejsce: Agata Półtorak, kl. III b

Kategoria klas V - VI:

I miejsce: Zuzanna Biesiada, kl. V b, Magdalena Krętowska, kl. VI a

II miejsce: Sebastian Radziejewski, kl. VI a

III miejsce: Gabriela Sołowiej, kl. VI a

wyróżnienia: Anna Maria Gołębiewska, kl. VI a, Maria Kownacka, kl. VI a

 

Opowiadania ocenione najwyżej (I miejsca) będą reprezentować naszą szkołę w konkursie na najlepsze opowiadanie we wszystkich szkołach partnerskich.

GRATULUJEMY!

 

Wizyta partnerów z Turcji, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii

W okresie 15 - 20 października 2012 r. zorganizowaliśmy wizytę naszych partnerów w naszej szkole. Odwiedziło nas 22 uczniów i 12 nauczycieli.

      

 

Zabawki naszych dziadków, rodziców i dzieci

Z okazji wizyty naszych partnerów zorganizowaliśmy wystawę pod hasłem "Zabawki naszych dziadków, rodziców i dzieci". Zgromadziliśmy fantastyczne eksponaty, dzięki którym niejednemu nauczycielowi i rodzicowi odwiedzającemu szkołę zakręciła się w oku łezka.

   

 

 Konkurs na najciekawszą zabawkę z przeszłości

Członkowie Klubu Comeniusa przeprowadzili wywiady z rodzicami i dziadkami na temat ich ulubionych gier, zabaw i zabawek z dzieciństwa. Następnie ogłosiliśmy konkurs dla wszystkich uczniów szkoły na wykonanie najciekawszej ich zdaniem zabawki z przeszłości.

    

 

Lalki w strojach regionalnych

W listopadzie 2011 r. zorganizowaliśmy warsztaty wykonywania lalek w strojach regionalnych.

      

 

Zabawki z resztek

W czasach, kiedy zabawek nie kupowano w sklepie, rodzice i dziadkowie wykonywali je samodzielnie. Członkowie Klubu Comenious wykorzystując materiały recyclingowe wykonali zabawki według własnego pomysłu.

                                              

 

Bal karnawałowy w stylu retro

 W grudniu 2011 roku we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowaliśmy Bal karnawałowy w stylu retro. Członkowie Klubu Comeniusa wykonali ozdoby choinkowe w starym stylu, a także we współpracy ze studentami Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku przygotowali i przeprowadzili gry i zabawy podczas szkolnego balu. Uczniowie przebrali się w stroje z lat 50. i 60. XX wieku, a pod koniec imprezy odwiedził ich Święty Mikołaj - prawdziwy!!!, a nie taki z Coca Coli.

                

 

Konik na biegunach

Jedną z najpopularniejszych tradycyjnych polskich zabawek jest konik na biegunach. Członkowie Klubu Comeniusa mieli okazję wziąć udział w warsztatach zorganizowanych w Centrum Zamenhofa w Białymstoku, podczas których oprócz obejrzenia wspaniałej wystawy Pociąg do zabawy - interaktywne zabawki, wykonali swoje własne koniki na biegunach.

           

 

Wizyty u naszych partnerów

W roku szkolnym 2011/2012 odwiedziliśmy naszych partnerów z Turcji, Hiszpanii i Francji. Po każdej wizycie zorganizowaliśmy w szkole prezentacje z działań wykonanych podczas zajęć w poszczególnych szkołach. Prezentacje odbywały się pod hasłem "Tydzień Turecki", "Tydzień Hiszpański" i "Tydzień Francuski".

     

Wizyta w Moulle (Francja) - 27 maja - 2 czerwca 2012 r.

                                             

W okresie 27 maja - 2 czerwca 2012 roku piecioro uczniów i troje nauczycieli z naszej szkoły odwiedziło szkołę we francuskiej miejscowości Moulle.

W poniedziałek 28 maja na boisku szkolnym powitał nas Pan Dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice ze szkoły w Moulle. Koordynator projektu ze strony szkoły goszczącej oraz dyrektor szkoły przywitali nas miłymi słowami, a my wręczyliśmy im prezenty od dyrekcji naszych szkół. Uczniowie „Dwójki” przekazali list od naszej Pani Dyrektor oraz „Jaśka z Biedronką” wykonanego przez jednego z naszych uczniów.

Następnie uczniowie i nauczyciele obejrzeli budynki szkolne, jakże inne od dotychczas nam znanych. Szkoła naszych francuskich partnerów to mała, wiejska szkoła ze stuletnią tradycją. Obejrzeliśmy sale lekcyjne, ogródek warzywny prowadzony przez uczniów oraz pomnik upamiętniający setną rocznicę powstania szkoły.

Po lunchu wszystkie dzieci bawiły się wspólnie na placu przed szkołą, a następnie podziwialiśmy przepiękne krajobrazy podczas rejsu łodzią po miejscowym kanale. Okoliczna flora i fauna zapierają dech w piersi.

Po południu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z merem Saint Omer, które odbyło się w Wiejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Moulle. Zostaliśmy oficjalnie przedstawieni panu merowi, a następnie wręczyliśmy mu zestaw materiałów reklamowych naszego miasta oraz przepiękny album z fotografiami Wiktora Wołkowa.

Wtorek 29 maja to dzień poświęcony pracom nad zadaniami projektowymi. Uczniowie i nauczyciele zostali zaproszeni do udziału we wspólnych warsztatach wykonywania latawców i wiatraków. Wszyscy sprawiliśmy się fantastycznie.

Po lunchu uczniowie podzieleni na międzynarodowe drużyny zagrali w jedną z najbardziej ulubionych gier francuskich dzieci - Dodgeball – odpowiednik polskiej gry w dwa ognie. Nasi uczniowie sprawili się fantastycznie!

Następnym punktem programu była wycieczka na plażę w Calais. Na nasze szczęście i nieszczęście wiał bardzo silny wiatr. Wykonane wcześniej latawce i wiatraczki cudownie wirowały w powietrzu, ku uciesze dużych i małych. Obejrzeliśmy kredowe klify, wspięliśmy się na ich szczyt, gdzie obejrzeliśmy pomnik poświęcony obrońcom wybrzeża podczas II wojny światowej.

Po powrocie do szkoły wszyscy uczniowie fantastycznie bawili się w znane wszystkim gry i zabawy.

We środę 30 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Paryża. Zobaczyliśmy i dotknęliśmy Wieży Eiffla, zatrzymaliśmy się przy Łuku Triumfalnym oraz Katedrze Notre Dame, a także z autokaru obejrzeliśmy to przecudowne miasto.

Czwartek 31 maja spędziliśmy na zwiedzaniu okolic Moulle oraz gościliśmy u zaprzyjaźnionego kolekcjonera dawnych tradycyjnych gier i zabawek francuskich. Obejrzeliśmy wspaniałe zbiory, a także wspólnie graliśmy w te gry w jego ogrodzie. W tajniki zasad gier i zabaw wprowadzali nas członkowie rodziny kolekcjonera: żona, ojciec i matka. Oni też czuwali nad bezpieczeństwem gości podczas wspólnej zabawy.

Zanim dotarliśmy do naszego gospodarza, zwiedziliśmy zabytkową katedrę w Saint Omer, odwiedziliśmy szkołę katolicką zaprzyjaźnioną ze szkołą naszych partnerów. Dyrekcja szkoły w Saint Omer była szczególnie zainteresowana naszymi działaniami związanymi z projektem.

Po wizycie w szkole zwiedziliśmy okoliczny park krajobrazowy, mini zoo, gdzie podziwialiśmy typową dla północnej Francji florę i faunę.

Piątek 1 czerwca to był szczególny dzień naszej wizyty. Rano poprosiliśmy o spotkanie ze wszystkimi dziećmi. Magda Krętowska z klasy V a, w imieniu wszystkich dzieci i nauczycieli naszej szkoły złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka, a pozostali członkowie polskiego Klubu Comeniusa wręczyli prezenty w postaci własnoręcznie wykonanych bransoletek przyjaźni oraz drobne prezenty ufundowane przez Biuro Promocji Miasta Białegostoku i długopisy z informacjami o naszym kraju.

Po miłej uroczystości pojechaliśmy do muzeum zabawek w Loon Plage. Podzieleni na dwie grupy oglądaliśmy zbiory muzeum, a następnie mieliśmy okazję zagrać w niektóre z prezentowanych tam gier. Wiele z eksponatów muzeum jest wciąż wykorzystywana do pokazywania dzieciom i młodzieży tradycyjnych zabaw starszych pokoleń francuzów. W zbiorach muzeum znaleźliśmy jedną znaną również w dawnej Polsce zabawkę – bilbokiet.

Po południu zostaliśmy zaproszeni przez jednego z rodziców do zakładu uzdatniania wody, gdzie poznaliśmy ten proces.

Wolny czas spędzaliśmy na wspólnych grach i zabawach. Okazało się, iż bez względu na drobne bariery językowe, gry i zabawy łączą i zbliżają do siebie. Dzieci w całej Europie znają zasady najpopularniejszych gier i zabaw, a to wystarczy do nawiązywania nici porozumienia i zawierania przyjaźni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wizytę w zakładce: Album fotograficzny.

 

Wizyta członków Klubu Comenius w Benidorm (Hiszpania) – 11 – 17 marca 2012

     

W niedzielę 11 marca 2012 r. o godz. 20.15  na lotnisku w Alicante bukietem kwiatów oraz koszem pomarańczy i mandarynek powitali nas uczniowie i nauczyciele szkoły goszczącej.

W poniedziałek 12 marca rano udaliśmy się do szkoły, gdzie punktualnie o godz. 10.00 odbyło się oficjalne powitanie gości przez panią dyrektor Carmen Fernandez. Wręczyliśmy jej list od naszej pani dyrektor oraz „Jaśka z Biedronką”.

Następnie uczniowie i nauczyciele wzięli udział w warsztatach wykonywania latawców. My wykonaliśmy latawiec z flagą hiszpańską, natomiast dzieci hiszpańskie wykonywały latawce z flagami państw uczestniczących w projekcie. Po warsztatach udaliśmy się na wycieczkę po szkole oraz obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy VI.

Po zajęciach wróciliśmy do hotelu, a po krótkiej sjeście poszliśmy na plażę, gdzie czekali na nas koledzy z Benidorm ze swoimi latawcami. My oczywiście zabraliśmy ze sobą swoje i w niebo wzbiły się flagi pięciu państw Europy.

Wtorek 13 marca spędziliśmy na zwiedzaniu przepięknego miasta Benidorm. O godz. 10.15 koordynatorzy ze wszystkich szkół partnerskich wzięli udział w spotkaniu z merem miasta. Po części oficjalnej wspólnie z pozostałymi nauczycielami i uczniami zwiedziliśmy Ratusz Miejski oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną z historii miasta.

Następnym punktem programu był spacer po Central Parku oraz zwiedzanie areny walk byków. Spacer po mieście był dość wyczerpujący, szczególnie, że pogoda dopisała: pełnia słońca i ok. 25 °C. Nasi gospodarze byli również na to przygotowani – w drogę powrotną do hotelu zabrała nas wesoła kolejka.

Po południu uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci naszych gospodarzy spotkali się na plaży, gdzie wspólnie graliśmy i bawiliśmy się w różne gry i zabawy zespołowe.

We środę 14 marca odbyliśmy wycieczkę do Alicante. Zwiedziliśmy tam Muzeum Zabawek, po którym oprowadziły nas dwie żywe lalki. Następnie udaliśmy się do fabryki lalek oraz fabryki zabawek typu Playmobil. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z procesem pakowania zestawów Playmobil od momentu dotarcia do manufaktury pojedynczych elementów do zamknięcia kartonu i wysłania go do sklepu z zabawkami. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało jeden zestaw Playmobil w prezencie.

Przez cały czas towarzyszyły nam lalki z Muzeum Zabawek. Po pikniku zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy w poszukiwanie skarbu, który według legendy został ukryty w tej okolicy. Przekazały dzieciom mapę, a następnie wspólnie poszukiwaliśmy wskazówek, które doprowadziły nas do szkatułki pełnej złotych monet. Skarb został sprawiedliwie podzielony pomiędzy wszystkich poszukiwaczy.

Czwartek 15 marca to był chyba najbardziej emocjonujący dzień naszej wizyty. Najpierw odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Gry w Raspall w La Cala School w Benidorm. Wzięło w nim udział 15 drużyn składających się z uczniów z różnych krajów. W drużynie mistrzów znalazła się Julia Winnicka – uczennica naszej szkoły.

Po turnieju graliśmy w tradycyjne gry hiszpańskie. Uczniowie i nauczyciele dołączyli do czterech klas naszych gospodarzy i pod ich czujnym okiem poznawali zasady gier i wspólnie w nie grali.

Po południu cała szkoła wzięła udział w festynie zorganizowanym przez szkołę. Były wspólne gry, zabawy, tańce i śpiew. Rodzice przygotowali też tradycyjne potrawy hiszpańskie, których mieliśmy okazję spróbować podczas wspólnego pikniku.

Piątek 16 marca spędziliśmy w Walencji zwiedzając miasto oraz podziwiając największe chyba zabawki na świecie. Miasto bowiem przygotowywało się do dorocznego święta Las Fallas. Specjalnie na tę okazję budowane są ogromne zabawki, wesołe postaci fantastyczne i przedstawiające rzeczywistych bohaterów oraz ustawiane na jednej z ulic miasta. Przez cały tydzień mieszkańcy miasta podziwiają je i głosują na najpiękniejszą i najciekawszą ich zdaniem. Figura ta zostaje ocalona i umieszczona w Muzeum Las Fallas, natomiast wszystkie pozostałe są palone.

Był to ostatni dzień naszego pobytu w Hiszpanii. Żegnaliśmy się z żalem, że tak szybko minęły te dni. Będziemy je jeszcze długo wspominać i zawsze pamiętać wspaniałą gościnę naszych hiszpańskich partnerów.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wizytę w zakładce: Album fotograficzny.

 

Wizyta w Istambule (Turcja)  – październik  2011

             

W okresie od 23 do 28 października 2011r. przebywaliśmy z wizytą w tureckiej szkole w Istambule. W delegacji polskiej wzięły udział dwie nauczycielki i cztery uczennice z klas V a i VI a.

Oprócz nas w spotkaniu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie z naszych  partnerskich szkół w Hiszpanii, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

         W niedzielę 23 października o godz. 17.30 wylądowaliśmy na lotnisku w Istambule, gdzie powitali nas uczniowie i nauczyciele szkoły goszczącej oraz nasi partnerzy z Francji i Wielkiej Brytanii, którzy przybyli do Turcji kilka chwil przed nami. Wszystkie delegacje zostały powitane przecudownymi bukietami kwiatów.

W poniedziałek 24 października rano udaliśmy się do szkoły, gdzie punktualnie o godz. 10.00 odbyło się oficjalne powitanie gości przez pana dyrektora Namli. Wręczyliśmy mu „Jaśka z Biedronką” wprawiając dyrekcję tureckiej szkoły w nie lada zaskoczenie.

Następnie zwiedzaliśmy szkołę, oprowadzani przez nauczycieli i uczniów. Podziwialiśmy oddział przedszkolny, klasy oraz Comenius Room, urządzony specjalnie na czas realizacji projektu.

Po części oficjalnej uczniowie uczestniczyli w zajęciach wspólnie z uczniami tureckimi, natomiast nauczyciele odbyli robocze spotkanie, na którym zostały omówione szczegóły projektu oraz plan zajęć przewidziany na czas naszej wizyty w Istambule. Podzieliliśmy się również uwagami na temat dotychczas zrealizowanych zadań projektowych. Gospodarze spotkania przekazali nam przewodniki po mieście oraz nauczyliśmy się kilku przydatnych słów i zwrotów w języku tureckim.

Po zajęciach w szkole uczestniczyliśmy w wycieczce do pałacu Ottomana w Topkapi.

Wtorek 25 października  spędziliśmy równie pracowicie. Rano uczniowie uczestniczyli w lekcjach wspólnie z kolegami z Turcji, natomiast nauczyciele mieli możliwość obserwowania zajęć prowadzonych przez ich tureckich kolegów. Pani Kaliszewicz miała okazję wziąć udział w lekcji matematyki w klasie III, natomiast pani Puchalska obserwowała lekcję języka tureckiego w klasie V.

Następnym punktem programu było przeprowadzenie przez  nas zajęć dla międzynarodowej grupy uczniów. Rozpoczęła pani  Puchalska ucząc dzieci zabawy integracyjnej „Hello, hello, let’s play a game...”, następnie pani Nieves Santa Rosas (nauczycielka hiszpańska) i jej kolega Enrique nauczyli dzieci rymowanki o pluszowych misiach i piosenki o „chupa chupsach”. Lekcja przebiegła w atmosferze dobrej zabawy, dokładnie tak, jak zakłada nasz projekt. Na zakończenie wszyscy otrzymali lizaki chupa- chups :-)

Po południu uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci naszych gospodarzy, odbyli rejs statkiem po cieśninie Bosfor. Mimo silnego wiatru wiejącego w uszy, zabraliśmy ze sobą niezapomniane wrażenia. Podczas rejsu tureccy uczniowie zaprosili swoich europejskich kolegów do wspólnej zabawy. Bawili się zarówno uczniowie jak i nauczyciele oraz rodzice. Było nam tym bardziej miło, iż zwycięzcą gry została Agatka Sawko (Polska).

Środa 26 października to bardzo szczególny dzień naszej wizyty. Po odjazdowej wycieczce po przecudownym Istamule, odwiedzeniu takich niezwykłych miejsc jak Centrum Kobiet czy ośrodka pełniącego funkcję świetlicy szkolnej, wzięliśmy udział w spotkaniu z prezydentem prowincji Bagcilar oraz przedstawicielem Ministerstwa Edukacji z Ankary. Po oficjalnym przedstawieniu wszystkich delegacji, zjedliśmy wspólny obiad, na który podano tradycyjne dania kuchni tureckiej. Na pamiątkę wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy zegar oraz zestaw materiałów promocyjnych. Polska delegacja nie została dłużna wręczając panom prezydentowi prowincji oraz ministrowi zestawy materiałów promujących miasto Białystok.

Czwartek 27 października spędziliśmy na wspólnych grach i zabawach w szkole oraz spacerując po mieście i zwiedzając najsławniejszy w świecie  meczet  Hagia Sophia. Podczas, gdy uczniowie brali udział we wspólnych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli tureckich, pozostali nauczyciele mieli okazję poznać Tamsin – czarodziejski plac, serce Istambułu, które nigdy nie idzie spać.

Po południu mieliśmy okazję podziwiać zbiory Muzeum Zabawek w Geztepe – azjatyckiej części Istambułu. Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć!

Był to ostatni dzień naszego pobytu w Turcji. Żegnaliśmy się z żalem, że tak szybko minęły nam te dni. Będziemy je jeszcze długo wspominać i zawsze pamiętać wspaniałą gościnę tureckich partnerów.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć dokumentujących naszą wizytę w zakładce: Album fotograficzny.

 

 

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
    15-893 Białystok ul.Bohaterów Monte Cassino 25
  • 857 420 304

KALENDARZ

Rozpoczęcie  zajęć: 4 września 2023r.

Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2023r.

Ferie zimowe: 22 stycznia - 4 lutego 2024r.

Wiosenna przerwa świąteczna: 28 marca  - 2 kwietnia 2023r.

Zakończenie  zajęć: 21 czerwca 2024r. 
 
Dni wolne od zajęć edukacyjnych: 
13 października 2023r.
2, 3 listopada 2023r.
2 maja 2024r.
14, 15, 16 maja 2024r. (egzaminy)
31 maja 2024r.