MENU

Biblioteka

                          

Lista lektur w I etapie edukacji (kl. I- III)                                                                                                                                 

 KLASA I

1. Adam Bahdaj - „ Pilot i ja”

2. Władysław Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały!”      

3. Jan Brzechwa: „Brzechwa dzieciom”

4. Hanna Januszewska: „Kopciuszek”      

5. Czesław Janczarski: „Jak Wojtek został strażakiem”

6. Mira Jaworczakowa: „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty)


KLASA II

1. Jan Brzechwa - „Brzechwa dzieciom”

2. A. i Cz. Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”       

3. Hugh Lifting – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” (fragmenty)

4. Siergiej Michałkow – „Nie płacz koziołku”

5. Alan Aleksander Milne – „Kubuś Puchatek”

6. Janina Porazińska – „Szewczyk Dratewka”

7. Wybrane baśnie i legendy

KLASA III

1. Jan Brzechwa - „Brzechwa dzieciom”

2. Alina i Cz. Centkiewiczowie – „Anaruk chłopiec z Grenlandii”     

3. M. Kownacka – „Kajtkowe przygody”

4. A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

5. Kornel Makuszyński – „Awantura o Basię”

6. Roman Pisarski – „O psie, który jeździł koleją”

7. Wybrane baśnie i legendy

 

Dodatkową lekturą w klasach I – III jest pozycja patrona naszej szkoły

       Księdza Jana Twardowskiego – „Patyki i patyczki”.

Decyzję o terminie opracowania lektury podejmuje nauczyciel.

 

Lista lektur w II etapie edukacji (Kl. V-VI)

1. Jan Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”

2. Carlo Collodi - „Pinokio”

3. Roald Dahl  - "Charlie i fabryka czekolady"

4. Wiktor Gomulicki – „Wspomnienia niebieskiego mundurka”

5. Irena Jurgielewiczowi -  „Ten obcy”

6. Rudyard Kipling -  „Księga dżungli”

7. Jadwiga Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”

8. Józef Ignacy Kraszewski – „Stara baśń”

9. Stanisław Lem – „Bajki robotów”

10. C.S. Lewis - Opowieści z Narnii, cz.I: „Lew, czarownica i stara szafa”

11. Astrid Lindgren - "Bracia Lwie Serce"

12. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

13. Lucy Maund Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”

14. Edmund Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”

15. Henryk Sienkiewicz - „W pustyni i w puszczy”

16. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

17. Ks. Jan Twardowski – „Zeszyt w kratkę”

18. Mark Twain - „Przygody Tomka Sawyera”

19. Juliusz Verne – „W 80 dni dookoła świata”

Lista lektur nowej podstawy programowej 2017/2018

 

KLASY 1-3
Andersen H.CH. - Baśnie
Brzechwa  J. - Brzechwa dzieciom
Centkiewicz Cz. i A. - Zaczarowana zagroda
Jaworczakowa  M. - Oto jest Kasia
Kasdepke G. - Detektyw Pozytywka
Kruger M. - Karolcia
Lindgren A. - Dzieci z Bullerbyn

Lofting H. - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Pisarski R.  - O psie, który jeździł koleją

Tuwim J.  - Wiersze dla dzieci
Wawiłow D. - Najpiękniejsze wiersze
Wierzbicki Ł.  - Dziadek niedźwiadek

 

Klasa IV

Lektura obowiązkowa:

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa

Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe, Mikołajek (wybór opowiadań)

C.S.Lewis, Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa

Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (opisy)

Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane baśnie polskie i europejskie: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i złotej rybce

 

Lektura uzupełniająca:

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo T.1 Czerwone krzesło
Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród


 Klasa VII

Lektura obowiązkowa:
Adam Mickiewicz, II część Dziadów
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze

Juliusz Słowacki, Balladyna
Aleksander Fredro, Zemsta
Henryk Sienkiewicz, Latarnik
Karol Dickens, Opowieść wigilijna 


Lektura uzupełniająca:
Eric – Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża
Agata Christe, Dwanaście prac Herkulesa

Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze

Klasa VIII 

Lektura obowiązkowa
Pan Tadeusz
A. Mickiewicz
Qvo vadis- H. Sienkiewicz 

Syzyfowe prace – S. Żeromski

Kamienie na szaniec – A. Kamiński
Mały Książę – A. de Saint- Exupery
 

Lektura uzupełniająca:

Oskar i pani Róża – E.E. Schmitt

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku
    15-893 Białystok ul.Bohaterów Monte Cassino 25
  • 857 420 304

KALENDARZ

Rozpoczęcie  zajęć: 3 września 2018r.

Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2018r.

Ferie zimowe: 21 stycznia - 3 lutego 2019r.

Wiosenna przerwa świąteczna: 18 - 23 kwietnia 2019r.

Zakończenie  zajęć: 21 czerwca 2019r. 
 
Dni wolne od zajęć edukacyjnych: 
 2 listopada 2018r.,
7 stycznia 2019r., 
15,16,17 kwietnia 2019r.(egzaminy),
29,30 kwietnia 2019r., 
2 maja 2019r.,