REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
SZKOŁY PODSTWOWEJ NR 2
IM. KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO W BIAŁYMSTOKU
Podstawa prawna:
1.Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
2.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017r. poz. 649 oraz z 2018 r. poz. 691).
3.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646).
4.Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967).
5.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017r. poz. 1591). 6.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2017r. poz. 1578). 7.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2017 poz. 1575).
CELE I ZADANIA ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie wychowankom opieki wychowawczej, tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz promocja postaw akceptowanych społecznie.
Zadaniem świetlicy jest:
- zapewnienie wychowankom zorganizowanej opieki przed zajęciami i po nich;
- organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, wdrażanie do samodzielnej pracy;
- organizowanie zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia dzieci / zajęcia plastyczne, umuzykalniające, żywego słowa, zabawy dydaktyczne i inne/;
- organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny oraz wdrażanie do aktywnego stylu życia;
- upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałość o zachowanie zdrowia;
- współpraca z rodzicami, nauczycielami, pedagogiem szkolnym, a w miarę potrzeby z placówkami wspierającymi działania świetlicy szkolnej.
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE
1.Świetlica zapewnia dzieciom opiekę od godz.7.00 do godziny 17.00.
2.Kwalifikacji i przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej dokonuje się na podstawie wniosku, który wypełniają rodzice/opiekunowie prawni.
3. Do świetlicy przyjmowani są uczniowie klas I – III, ze względu na czas pracy rodziców, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia opieki w szkole.
Grupa świetlicowa liczy do 25 uczniów – opiekuje się nią jeden wychowawca.
4.Godziny pobytu dziecka w świetlicy określają rodzice/opiekunowie prawni po złożeniu pisemnego oświadczenia. W wyżej wymienionym oświadczeniu rodzice (opiekunowie) wskazują osoby upoważnione do odbioru dziecka ze świetlicy.
5.Uczeń zakwalifikowany do świetlicy, który bez podania przyczyny nie uczęszcza do niej przez okres jednego miesiąca może zostać skreślony z listy uczestników świetlicy.
6. Personel pedagogiczny świetlicy stanowią nauczyciele wychowawcy świetlicy, którzy tworzą zespół /Radę Wychowawczą Świetlicy/.
7. Grupa świetlicowa liczy do 25uczniów – opiekuje się nią jeden wychowawca.
Rodzice zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
8.Obowiązkiem dziecka jest zgłosić się u wychowawcy po wejściu do świetlicy. Fakt ten jest zaznaczany w dokumentacji świetlicy. Nie podlega opiece wychowawców dziecko, które nie dotrze do świetlicy.
9.Dziecko przebywające w świetlicy zobowiązane jest do przestrzegania określonych zasad, dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa pobytu w świetlicy, kulturalnego zachowania się, podstawowych zasad higieny, oraz do szanowania sprzętu stanowiącego wyposażenie świetlicy.
10.W świetlicy, podobnie jak na terenie szkoły, przez cały rok szkolny obowiązuje zmiana obuwia. 11.Dziecko przebywające w świetlicy każdorazowo zgłasza potrzebę wyjścia ze świetlicy u wychowawcy (np. do toalety, biblioteki).
12.Świetlica nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w niej przedmioty wartościowe.
13.Rodzice zobowiązani są do aktualizacji danych, w przypadku jakichkolwiek zmian np. informacji o stanie zdrowia, numerów kontaktowych.
14. Dzieci z klas I-III ze świetlicy odbierają rodzice lub osoby przez nich wskazane we „Wniosku o uczęszczaniu dziecka do świetlicy szkolnej”, lub w szczególnych wypadkach osoby upoważnione pisemnym oświadczeniem, O wszelkich zmianach dotyczących trybu odbierania dziecka ze świetlicy rodzice muszą powiadomić wychowawców świetlicy na piśmie z datą i podpisem.
15. W przypadku kiedy rodzic, z przyczyn od siebie niezależnych, nie zdąży do godziny 17.00 odebrać dziecka ma obowiązek telefonicznego poinformowania wychowawcy świetlicy o swoim spóźnieniu.
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA W ŚWIETLICY
Uczeń ma prawo do:
1.uczestnictwa i udziału we wszystkich organizowanych zajęciach, zabawach i imprezach,
2.rozwijania samodzielności, samorządności oraz społecznej aktywności,
3.rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień,
4.życzliwego, podmiotowego traktowania,
5.swobody w wyrażaniu myśli i przekonań,
6.uzyskania pomocy w przypadku trudności w nauce,
7.korzystania z pomieszczeń świetlicowych, materiałów plastycznych, księgozbioru świetlicy, zabawek i gier.
Uczeń ma obowiązek:
1.dbać o ład i porządek,
2.stosować się do poleceń wychowawców świetlicy oraz pozostałych pracowników szkoły, 3.informować każdorazowo wychowawców świetlicy o swoim przyjściu oraz wyjściu ze świetlicy, 4.zgłaszać wszelkie wypadki oraz złe samopoczucie,
5.aktywnie uczestniczyć w zajęciach,
6.zachowywać się kulturalnie w świetlicy i stołówce szkolnej.
NAGRODY I KARY WOBEC WYCHOWANKÓW
1.Wyróżnienie przez wychowawcę świetlicy lub wychowawcę klasy.
2.Drobny upominek np.: dyplom, plan lekcji, naklejka.
3.Wpisy (pozytywne/ negatywne) do zeszytu uwag.
5. Poinformowanie wychowawcy klasy o postawie prezentowanej przez ucznia.
6. Poinformowanie rodziców o niewłaściwym zachowaniu dziecka (w kontakcie bezpośrednim, pisemnie lub telefonicznie).
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ COVID - 19
Ze środków do dezynfekcji korzystają również podczas zajęć świetlicowych pod nadzorem nauczyciela.
5. Z sali świetlicy zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
6. Wychowawcy świetlicy zwracają uwagę na to, aby uczniowie przebywali w bezpiecznej odległości od siebie.
7. Sale świetlicowe są regularnie wietrzone (nie rzadziej niż co godzinę, w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
8. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, na świeżym powietrzu – przy sprzyjających warunkach pogodowych.
9. Dzieci nie przynoszą do świetlicy zbędnych przedmiotów, zabawek, pluszaków itp.
10. Podczas pobytu w świetlicy uczniowie korzystają ze swoich przyborów szkolnych.
11. Odbiór dziecka (ucznia klas I – III) odbywa się w przedsionku szkoły, gdzie dziecko przyprowadzane jest przez pracownika placówki. Upoważniona osoba odbierająca dziecko dzwoni do drzwi szkoły, po czym deklaruje chęć odbioru dziecka.
Rozpoczęcie zajęć: 2 września 2024r.
Zimowa przerwa świąteczna: 23 - 31 grudnia 2024r.
Ferie zimowe: 27 stycznia - 9 lutego 2025r.
Wiosenna przerwa świąteczna: 17 kwietnia - 22 kwietnia 2025r.